Hakkımızda  İletişim  Anasayfa

İkitelli'nin Dünya ya Açılan Penceresi

 

Üye girişi ::

SANAYİ SİTEMİZİN 

GÜVENLİK

BİRİMİNE

7/24

0 212 671 61 61

NOLU NUMARADAN

ULAŞABİLİRSİNİZ

Galvano Metal Site > Çevre
 
  Sitemizde bin beş yüz ton/gün zararlı atıkları arıtabilecek kapasitede Endüstriel arıtma tesisi mevcut olup, gerek İSKİ kriterlerine gerekse ÇEVRE BAKANLIĞI kriterlerine göre arıtma yapılmakta ve zararlı atıklar arıtılmaktadır.

    
Zararlı atıkların arıtılması ile, hem doğa korunmakta hemde şehrin alt yapısı korunmaktadır. Doğaya verilen zararın telafisi mümkün olmadığının yanı sıra ödediğimiz vergilerle yaptırılan ve çok pahalı bir yatırım olan alt yapının korunmasına olan katkımız milyar dolarlar la ancak ifade edilebilir. Bu da ülke ekonomisine görünmeyen katkımızdır.   

     Bugün gelinen noktada Avrupa ülkelerinde çevre bilinci o derece gelişmiş ki, ülkeler ithal ettikleri malların üretildikleri tesislerde arıtma tesisi olup olmadığını araştırmakta ve arıtma tesisi olan işletmelerde üretilen malları tercih etmektedirler. Ülkemizde endüstriel atıklarını bu şekilde arıtarak üretim yapan bir GALVANOCULAR sitesi daha yoktur. Hatta şehrin ve ülkemizin bir çok yerinde üretim yapan ve sayıları binlerle ifade edilen fakat arıtma tesisi olmayan, zararlı atıklarını kontrolsüz bir şekilde ya doğrudan kanalizasyona veya doğaya veren işletmeler mevcuttur. Bu işletmeler ilgili kuruluşlar tarafından ciddi şekilde kontrol edilemediği veya edilmediği gibi bumların durdurulması içinde bir çalışmanın yapılmadığını gözlemekteyiz.

     Arıtma tesisleri ilk yatırım olarak çok pahalı olduğu gibi işletmeside pahalı olan bir yatırımdır. Arıtma tesisi gerek ilk yatırım gerekse işletilmesindeki maliyetlerinin geri dönüşümü olmayan harcamalardır. Bu nedenle arıtma tesisi olan işletmelerin üretim maliyetleri yüksek olduğundan, arıtma tesisi olmayan işletmelerle rekabet edememektedir. Bunun sonucu ya arıtma tesisini çalıştırmayıp baypas yapmakta yada işletme küçülmekte veya üretime veda etmek zorunda kalmaktadır. Avrupa ülkelerinde arıtma tesisi olan işletmelere belirli imtiyazlar tanınmakta bir nevi süsvanse edilmektedir. Ülkemizde buna gerekli ilgi gösterilmediği gibi, yalnız arıtma tesisinin kullandığı elektrik enerji tüketimine uygulanan destek indirimide Nisan 2002 tarihinde %25' ten %10' a indirilmiştir.

     Arıtma tesisi üretici firmalara teşviklerin arttırılması ve bu sahada daha çok yatırım yapılabilmesinin önü açılmalıdır. Bunun bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz.

  Copyright © 2007 -2009 Galvanometal.com Tüm hakları saklıdır.

 Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir. 

 Tasarım Realbilisim

Bu sitede BuyCOMM altyapısı kullanılmıştır.